РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

ТЯГАР МЕДРЕФОРМИ

Погляд лікаря-практика, не більше.

Суті прийнятої медреформи до кінця не розуміє ніхто, оскільки вона писана представниками різних напрямків надання медичної послуги. Відповідно з різними поглядами і поняттями. Не без переслідування своїх, нажаль, корисливих цілей. Побіжно, документ цей мені нагадує казку «Сорока-злодійка», яка кашу варила, діток годувала. Цьому дам, цьому дам, а цьому не дам. А чому цьому не дам, ніхто ніколи не дізнається. Це якщо про гроші іже з ними.

Мене більше турбують ризики, які приховані, ясна річ, для практики. Про що мова?

Те, що ми будемо надавати меддопомогу (не залежно від того дадуть нам грошей чи ні, надавати ми її зобов'язані, принаймні це виходить зі змісту) за протоколами, які нам «спустять, спустили зверху» - це один аспект. Тут все зрозуміло. Тут навіть прибуток фармкомпаній і виробників медпродукта можна порахувати.

Що на рахунок унікальних практик в медицині? Без пафосу і помпезності. Від чистого серця. Ця проблема не тільки для нас, це є і в світі. Хочу згадати в цьому аспекті велику людину.

Не з чуток знаю Марка Поссовера (якщо цікаво Mark Possover, запитайте у гугла), оскільки особисто мав честь слухати лекції і дивитися його роботу он-лайн. Життєвий шлях - не позаздриш. По суті був вигнаний з центру Європи. Спочатку з Франції, потім з Німеччини. Далі Індія. А все чому? А людину тягнуло за межі, за рамки чинної практики.

Так, в'їхав він у результаті в Стареньку Європу на білому коні. Сьогодні це НАЙВЕЛИЧНІШИЙ ХІРУРГ. Але якою ціною? Про це ми чомусь не думаємо. Ну, ми думаємо, а ось письменники законів - впевнений, ні.

А скільки доль лікарів, лікарських сімей поламано? Це просто так?

Як я це розумію? Документ визначає, що розробка стандартів медичної допомоги, проведення оцінки медичних технологій, акредитацію закладів охорони здоров'я здійснюватиме спеціалізоване державне некомерційне агентство.

Ось тут детальніше. Наприклад, в репродукції, всі державні некомерційні фахівці відстають від комерційних, про це я неодноразово говорив, і не втомлюся повторювати. Абсолютно з об'єктивних причин. Відзначу, у них - навпаки.

Ліричний відступ на прикладі особистого досвіду. Куди більш прозаїчніше. Чиста медична практика. Не більше. У далекому 2003, ваш покірний слуга, вперше в нашій бідолашній країні, зробив операцію - метропластіку при аркуатній матці (аркуатна матка, якщо коротко, то це провисання «стелі матки», якщо можна так сказати). Ще раз підкреслюю. Я це не придумав сам. На перших своїх курсах по гістероскопії, було це в Великому Князівстві Люксембург, уважно відвідував і слухав лекторів. Так ось. Головний гістероскопіст Європи (в ті часи) читав лекцію і звернув увагу на особливість матки у вигляді провисання дна. Адже у них за дітьми збираються не відразу після 11-го класу.

Загалом, зазначалося, що фундальні хірургічні жести при гістерорезектоскопії асоційовані з достовірним підвищенням плодючості, ну і т.д і т.п (по-простому - якщо зрізати стелю, що нависає, то буде краще). Загалом, окрилений цими думками я приступив до свого терену - гістероскопічного підвищення фертильності при різних патологіях порожнини матки. За що мої улюблені колеги безліч разів паплюжили мою репутацію.

В результаті, у 2013 приймається класифікація, яка через 2 роки, вже в 2015 приймається в усьому світі. Я, на думку моїх колег, займався гіпердіагностикою.

Через десять років, досягається консенсус з приводу аномалій порожнини матки. 10 років мені намагалися ткнути «ніж у спину», що я займаюся, мало не покаліченням. І мій стент в моєму серці в 46 років теж завдяки, якщо хочете, переживанням «Чи правильно я все розумію?». У мене ще є пару десятків подібних історій в моїй практиці. Ну та гаразд. Упевнений, що таких історій мої колеги з інших спеціальностей можуть розповісти не менше. Наприклад, колись у Стамбулі у 2005, ясна річ, на конференції я розповів у колі спілкування про свою унікальну операцію, тоді вона була всього другою у світі. Дитина дозволила, яка хотіла жити і народилася, що було неможливим без операції. Так ось, ця наша сама реформа вже не на словах, а на грошах буде бити по руках нормальним лікарям, які щось знають і щось вміють. Вона торкнеться, в тому числі, і «першопрохідців». І якщо сьогодні це питання «сам дурень», то завтра це гроші, які всякий спробує дістати, вирвати з лікаря, який зробив щось «не так». З одного боку, може це і правильно? Що тобі треба? Сиди тихо, отримуй свою копійчину і не висовуйся. Що мене лякає в цій медреформі? Не те, що загалом наша медицина знаходиться, скажімо так, не на дуже хорошому рівні. І ця медреформа не дозволить їй (медицині) зробити «Брусилівський прорив». У протоколах ж не буде сучасних унікальних речей, іноді життєрятуючих. А значить і платити за це не будуть.

Ось тут і є одна з проблем.

Я не беру протоколи, які, нерідко не відповідають сучасним науковим і практичним напрямкам. Що робити нам, лікарям, які стежать за проривами в медицині ??? Ви скажете, пишіть протоколи. Але ж ви розумієте, що цього ніколи не буде. Тому-то лікарі і в авангарді, що вони не пишуть протоколи. Часу шкода на дурниці витрачати.

Я не дарма так багато уваги приділив аркуатним маткам вище.

Ще раз нагадаю 2013 - приймається Європейський консенсус по матковим аномаліям. Так, слова аркуатна матка там вже немає, формально. Але опис аномалії є - тобто дана аномалія канонізована.

Я писав про пацієнтку, яка в Амстердамі пройшла 6 спроб ЕКЗ. У цьому році 2017, у січні - вона приїхала з повним пакетом медзвітів. Так ось, в діагнозі написано «аркуатна матка». Там теж протоколи не швидко змінюються. Три з гаком роки. Європейська країна - куди нам. А інерційність існує всюди, навіть в розвинених європейський або інших країнах. Людський фактор. Тому я вважаю свої висновки неголословними. Ось така моя думка з приводу ризиків на рівні практикуючого лікаря.

ЩО РОБИТИ ГЛОБАЛЬНО?

Віддати держмедустанови в оренду. Крім ургентної практики. Поки що. Кому бажаєте. Колективам, комерційним медичним закладам, що переважніше, ПАТ, ЗАТ, АТ і т.д і т.п. Не завтра, не післязавтра. За десять років, за двадцять. Я точно впевнений, що більшої катастрофи, ніж зараз, не буде.

І подивитесь. Бюджет з часом не буде нести таке навантаження. Ви запитаєте, хто буде робити соціальну медицину. Я думаю, що інтерни, клінординатори і молоді лікарі з задоволенням займуть цю нішу. Не в 15 нуль-нуль додому, а за науку з ранку до ночі будуть гризти науку і практику. А куди їм діватися? Поруч буде високооплачуваний лікар, який ніколи не поділиться своїми пацієнтами. Ніколи. А якщо поділиться пацієнтом, то поділиться і доходом. А з досвідом і часом молодий лікар стане зрілим, ну і так далі. Подивіться на Францію і вам стане все зрозуміло. Поступово зменшиться корупція. Вона не зникне. Власники комерційних медустанов знають про відкати, навіть в ситуації з максимальним обліком.

Так, спершу буде не легко. Потрясе. Зараз прошу лицемірів, якщо такі трапляться серед тих, хто читає, помовчати. Або згадати 90-ті. Тоді теж було нелегко.

В першу чергу петля на шиї почне затягуватися у адміністративного блоку медицини. Сьогодні адміністрування медицини - це злоякісна пухлина з метастазами. Запевняю вас, що з моменту, коли до мінімуму уменшиться кількість держмедустанов метастаз вже не буде, а пухлина буде вже доброякісної.

І ось тоді, через 20-30 років, коли картина медпослуги буде більш менш зрозуміла ратифікувати вчорашню медреформу.

Ось тоді ці, якщо я правильно зрозумів, 97 000 000 000, будуть якраз до місця для розвитку, а не для чистого проїдання.

Ось тоді і можливі пристойні дослідження у великому обсязі. Тоді почне зростати і наука, в тому числі.

Це кажу я, лікар, який пройшов свій терен і поки що несе свій хрест від рядового з окопу, як то кажуть.

Олег Берестовий


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.