РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

CGH гібридизація Ультрасучасні генетичні дослідження

Цитогенетична кухня зсередини (відео, презентації)

LUCIA CGH володіє двома методами захоплення зображення. Перший - це напівавтоматична процедура. Система самостійно і тривало оптимізує якість зображення, вводить зображення для подальшої обробки. Даний процес може бути зупинений оператором, якщо на його думку якість зображення тієї чи іншої ділянки ДНК вже в хорошій якості.

 

 

У LUCIA CGH існує модуль корекції захоплення зображення за допомогою спеціальних фільтрів. При цьому кожне зображення (контрольна ДНК або тестована ДНК) захоплюється через окремі фільтри. При цьому для оптимізації може бути задіяно програмне фарбування зразків. Автоматичний режим роботи платформи LUCIA CGH зручний і тим, що може працювати без оператора. При цьому накладення хромосом видаляються з аналізу для подальшого перегляду оператором або видалення.

Осі хромосом також вибудовуються автоматично під час метафазної сегментації. Хоча, осі також можуть бути відкореговані в ручному режимі оператором.

Для більшої статистичної достовірності LUCIA CGH порівнює отриманий результат з сотнями наявних в базі каріограм. Дана властивість платформи підвищує статистичну достовірність і стійкість результатів дослідження на платформі LUCIA CGH.

ДОСЛІДЖЕННЯ У ЦИТОГЕНЕТИЧНІЙ ЛАБОРАТОРІЇ КЛІНІКИ МАТЕРІ

1. Визначення каріотипу пацієнта

2. Визначення каріотипу, амніоцити вагітності, що розвивається

3. Визначення каріотипу ворсин Хоріона в абортивному матеріалі

4. Визначення каріотипу ворсин Хоріона вагітності, що розвивається

5. Визначення каріотипу ворсин Хоріона вагітності, що розвивається, FISH-метод

6. Визначення каріотипу амніоцити вагітності, що розвивається, FISH-метод

7. FISH-аналіз лімфоцитів крові (1 хромосома)

8. FISH-аналіз лімфоцитів крові (2 хромосоми)

9. Аналіз сперми, FISH метод

10. Аналіз сперми, FISH метод дослідження індивідуальних хромосом

11. Імунізація лімфоцитами чоловіка

12. Зрошення порожнини матки аутологічними мононуклеарними клітинами периферичної крові

13. Зрошення порожнини матки тромбоцитами периферичної крові

14. Передімплантаційна генетична діагностика (PGD, 5 хромосом)

15. Передімплантаційна генетична діагностика (PGD, 7 хромосом)

16. Передімплантаційна генетична діагностика (PGD, всіх хромосом)

17. Генетична діагностика всього генома людини для діагностики ризиків злоякісних пухлин.

17. Генетична діагностика всього генома людини для діагностики ризиків маси захворювань людини.

І багато іншого, в тому числі, моногенні захворювання і ризики розвитку злоякісних пухлин.

 
АНАЛІЗ НА КАРІОТИП (ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Всі характеристики, такі як зріст, колір шкіри, колір волосся, колір очей, інтелект і інші, передаються через гени дітям від батьків. В організмі людини існує близько двадцяти п'яти тисяч генів, які кодують всі ці ознаки. Вони організовані в хромосоми (мікроскопічні ниткоподібні структури), яких у людини з нормальним каріотипом 46. Хромосоми зазвичай знаходяться в парах: 22 пари «соматичні» і одна пара статевих хромосом - XX для жіночої статі і XY для чоловічої. Тобто, каріотипування - це опис кількості хромосом, їх форми і структури.

Іноді каріотип людини може характеризуватися структурними перебудовами, такими як інверсії, транслокації або ж кількісними аномаліями - анеуплоїдіями. У деяких випадках хромосомні аномалії можуть бути безсимптомними (не мають ніяких фізичних і ментальних проявів). Наразі каріотипування займає перші позиції серед безлічі діагностичних методів в медицині. Хромосомні аномалії є основними причинами безпліддя і вроджених дефектів.

Сьогодні дослідження каріотипу людини рекомендують тільки за певними показниками (первинне невиношування вагітності, безпліддя та ін.). Але якщо ви звернулися в клініку для використання допоміжних репродуктивних технологій, то аналіз на каріотип повинен бути обов'язковим.

 

НАВІЩО ПРОВОДИТЬСЯ КАРІОТИПУВАННЯ

1. Визначити наявність хромосомних аномалій у майбутніх батьків, щоб запобігти передачі їх дитині.

2. Визначити, чи не є хромосомні аномалії причиною декількох спонтанних абортів у жінки.

3. Визначити, чи не є хромосомні аномалії причиною порушення сперматогенезу у чоловіків.

4.Визначити стать плоду і наявність у нього хромосомних аномалій.

5. Для встановлення діагнозу при народженні дитини з фізичними або розумовими відхиленнями.

Оскільки інформація, отримана при аналізі на каріотип, може бути як позитивною, так і негативною і може мати дуже великий вплив на ваше життя, ви обов'язково повинні проконсультуватися з лікарем-генетиком. Він допоможе вам зрозуміти, що конкретно означають результати вашого каріотипування, і зможе пояснити, які у вас шанси народження здорової дитини. Також результати аналізу на каріотип допоможуть лікарю підібрати придатну саме для вас тактику ведення.

ПІДГОТОВКА ДО ПРОЦЕДУРИ (ВІДЕО)

Аналіз на каріотип можна проводити з використанням різних типів тканини, таких як кров, амніотична рідина, ворсини вагітності, що розвивається і т.д. Але в більшості випадків використовують венозну кров. Процедура забору зразка не вимагає ніяких попередніх приготувань і може проводитися в будь-який час доби. Але якщо ви проходили або проходите курс лікування антибіотиками, то бажано відкласти аналіз хоча б на тиждень. Однак, якщо у проведенні каріотипування є гостра необхідність, то поінформуйте про це медичного працівника, котрий проводить забір матеріалу.

ПРОЦЕДУРА ДОСЛІДЖЕННЯ КАРІОТИПА ЛЮДИНИ (ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Для проведення каріотипування людини зазвичай використовують зразки венозної крові з використанням гепарину (для запобігання згортання крові), а саме - лімфоцити (білі кров'яні тільця). Щоб отримати культуру цих клітин, кров поміщають в пробірку з живильним середовищем. Культивування проводять протягом 72 годин, після чого додають хімічні речовини, щоб зупинити поділ лімфоцитів і отримати хромосоми на стадії метафази (це найзручніша стадія поділу клітини для спостереження кількості, форми і структури хромосом).Після цього готуються препарати метафазних хромосом, проводиться їх фарбування та аналіз спеціально навченим цитогенетиком.

У нашій клініці ми використовуємо тільки найкращі реактиви, мікроскопи і спеціалізовані цитогенетичні програми, для того, щоб ви отримали найповніші і точні результати аналізу на каріотип.

Процедура складається з двох частин,

ПЕРША частина - підготовка матеріалу

 

ДРУГА ЧАСТИНА - власне аналітична робота

 

ДОСЛІДЖЕННЯ КАРІОТИПУ ВОРСИН ХОРІОНА ВАГІТНОСТІ, ЯКА РОЗВИВАЄТЬСЯ (ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Біопсія ворсин хоріона - це метод пренатальної діагностики, при якому проводиться забір зразка ворсин хоріона для проведення генетичного аналізу під час вагітності. Цю процедуру проводять в кінці першого триместру вагітності (з 10 до 12 тижнів). Аналіз на каріотип ворсин хоріона вагітності, що розвивається дозволяє отримати інформацію про вроджені дефекти плоду на ранніх етапах, що дозволяє при необхідності раніше прийняти рішення про лікування плода або ж переривання вагітності.

Біопсію ворсин хоріона рекомендується проводити при наявності таких показань, як:

• вік майбутньої мами більше 35 років;

• наявність аномалій каріотипу в одного з батьків;

• народження в сім'ї дитини з хромосомними аномаліями або вродженими вадами розвитку;

• визначення статі плоду при виявленні високого ризику передачі зчеплених зі статтю спадкових захворювань;

• виявлення високого рівня маркерів вроджених вад розвитку плоду або хромосомних порушень при проведенні скринінгу (аналіз крові, дослідження комірного простору, проведення ультразвукового дослідження).

Важливо відзначити, що в 1% випадків під час проведення каріотипування ворсин хоріона виявляється плацентарний мозаїцизм - наявність в плаценті клітин з різним хромосомним набором (нормальним і з аномаліями). У таких випадках вам буде рекомендовано проведення амніоцентезу.

 

ДОСЛІДЖЕННЯ КАРІОТИПУ АМНІОТИЧНОЇ РІДИНИ (ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Плод развивается внутри плодного пузыря в матке. Здесь содержится амниотическая жидкость (околоплодные воды), куда выпадают отмершие клетки плода, которые можно использовать для проведения генетического анализа. Амниоцентез является наименее травматическим (по сравнению с биопсией ворсин хориона) способом получения клеток плода для диагностики хромосомной патологии. Оптимальные клетки для проведения цитогенетического анализа – амниотический эпителий (активно пролиферирующий клон клеток). Для культивирования используют клетки амниотической жидкости, которые были получены на 16-18 неделях беременности.

Плід розвивається всередині плодового міхура в матці. Тут міститься амніотична рідина (навколоплідні води), куди випадають відмерлі клітини плоду, які можна використовувати для проведення генетичного аналізу. Амніоцентез є найменш травматичним (в порівнянні з біопсією ворсин хоріона) способом отримання клітин плоду для діагностики хромосомної патології. Оптимальні клітини для проведення цитогенетичного аналізу - амніотичний епітелій (активно проліферуючий клон клітин). Для культивування використовують клітини амніотичної рідини, які були отримані на 16-18 тижнях вагітності.

Культивування амніоцитів в середньому проводиться протягом 14 днів. У сучасній цитогенетичній практиці одночасно ставлять дві паралельні культури одного пацієнта для запобігання контамінації культури клітинами материнського походження (зустрічається в 2% випадків).

Амніоцентез рекомендовано проводити при наявності таких же показань, як і при біопсії ворсин хоріона вагітності, що розвивається:

• вік майбутньої мами більше 35 років;

• наявність аномалій каріотипу у одного з батьків;

• народження в сім'ї дитини з хромосомними аномаліями або вродженими вадами розвитку;

• визначення статі плоду при виявленні високого ризику передачі зчеплених зі статтю спадкових захворювань;

• виявлення високого рівня маркерів вроджених вад розвитку плоду або хромосомних порушень при проведенні скринінгу (аналіз крові, дослідження комірного простору, проведення ультразвукового дослідження).

ДОСЛІДЖЕННЯ КАРІОТИПУ ЗАВМЕРЛОЇ ВАГІТНОСТІ (ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Хромосомні аномалії є найбільш поширеною причиною завмирання вагітності. Дослідження показують, що близько 50-75% спонтанних викиднів на першому триместрі вагітності пов'язані з наявністю аномального каріотипу у плода. Для того, щоб виключити генетичну причину завмирання вагітності, проводять каріотипування абортивного матеріалу.

Шанси на успішну вагітність після одного випадку завмирання вагітності дуже високі. Однак, якщо їх кількість більше, то проведення аналізу на каріотип є обов'язковим. Багато пар вважають за краще пройти тестування незалежно від числа спонтанних викиднів, щоб відразу виключити генетичний фактор. Визначення наявності або відсутності хромосомних аномалій завмерлого плода дозволяє оптимізувати тактику ведення подальших вагітностей.

Для того, щоб був проведений правильний забір матеріалу для проведення дослідження, необхідно спочатку проконсультуватися з лікарем. Потрібно пам'ятати, що іноді завмирання плода відбувається на дуже ранніх термінах вагітності і кількість матеріалу буває недостатньо.

Аналіз на каріотип завмерлої вагітності включає в себе дослідження як кількісних, так і структурних хромосомних аномалій. Найбільш поширеною причиною спонтанного викидня є трисомії (в даний час близько 41% викиднів), а також поліплоїдії і незбалансовані структурні перебудови хромосом. Ці порушення, як правило, мають спорадичний (випадковий) характер. Але проведення каріотипування батьків має бути обов'язковим для виключення наявності у них збалансованих транслокацій або інших хромосомних аномалій.

FISH-АНАЛИЗ

FISH (Fluorescence in situ hybridization, флуоресцентна гібридизація in situ) – це дослідження, яке поєднує в собі переваги цитогенетичних і молекулярних методів. Воно дозволяє вибірково фарбувати ділянки різних хромосом клітин, що діляться і не діляться. FISH-аналіз можна проводити як на препаратах клітин, так і на хромосомних препаратах. Об'єктами дослідження є унікальні нуклеотидні послідовності конкретної хромосоми або ж її окремої ділянки. За допомогою цього методу можна оцінити генетичний статус окремої клітини серед сотень інших.

При проведенні FISH-аналізу на підготовлений зразок наносяться флуоресцентні мітки (зонди), які зв'язуються тільки з певними ділянками хромосом. Ці зонди є флуоресцентно поміченими короткими послідовностями ДНК, які зв'язуються з комплементарними (відповідними) ділянками ДНК досліджуваного матеріалу (клітинами крові, клітинами амніотичної рідини, сперматозоїдами і ін.). Саме тому метод FISH дуже зручний, так як його можна використовувати для вивчення хромосом на різних стадіях клітинного циклу.

FISH-АНАЛИЗ КРОВІ (ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

FISH-аналіз часто використовується в цитогенетичних лабораторіях для виявлення кількісних і структурних аномалій хромосом. Він є чутливим і дуже корисним методом для визначення делецій (мікроделецій), транслокацій і анеуплоїдій.

 

FISH-АНАЛІЗ ВОРСИН ХОРІОНА ВАГІТНОСТІ, ЩО РОЗВИВАЄТЬСЯ І АМНІОТИЧНОЇ РІДИНИ

FISH-аналіз можливо використовувати як експрес-тест під час пренатальної діагностики для встановлення статі плоду і діагностики найпоширеніших трисомій, таких як трисомія хромосоми 21 (синдром Дауна), трисомія хромосоми 18 (синдром Едвардса) і трисомія хромосоми 13 (синдром Патау). Цей метод дозволяє одночасно проаналізувати велику кількість клітин (близько 100). Але варто ще раз відзначити, що FISH-аналіз вагітності, що розвивається і амніотичної рідини дозволяє проаналізувати тільки кількісні аномалії окремих хромосом.

FISH-АНАЛІЗ СПЕРМИ

Сьогодні в медичній літературі все частіше йдеться про те, що у чоловіків з низькими характеристиками сперми спостерігається більш високий ризик наявності хромосомних аномалій в сперматозоїдах, ніж у чоловіків з нормальними характеристиками сперми. Ці відхилення параметрів сперми можуть приводити до вироблення у чоловіків сперматозоїдів з кількісними хромосомними патологіями. Тому підвищується ризик передачі цих хромосомних аномалій потомству. Найчастішими хромосомними патологіями сперматозоїдів є кількісні аномалії (анеуплоїдії).

FISH-аналіз анеуплоїдій сперматозоїдів дозволяє встановити індивідуальну частоту анеуплоїдій хромосом 13, 18, 21, X і Y. Варто відзначити, що навіть якщо при використанні цього методу були виявлені відхилення, то вони не є характерними для всіх сперматозоїдів.

Якщо у чоловіка частота анеуплоїдій становить менше 1%, то параметри сперми вважаються нормальними. Але якщо частота перевищує 2% таким пацієнтам рекомендується проведення морфологічної селекції сперматозоїдів (IMSI) при включенні в програми допоміжних репродуктивних технологій. Коли частота анеуплоїдій сперматозоїдів перевищує показник в 5%, рекомендується здійснювати передімплантаційну генетичну діагностику (ПГД) ембріонів.

Показання для проведення FISH-аналізу сперми:

• повторювані завмирання вагітностей у жінок до 35 років з нормальним каріотипом крові;

• чоловіки з олігозооспермією, азооспермією і тератоазооспермією;

• безпліддя невстановленої етіології (причини);

• нездатність сперматозоїдів чоловіка до запліднення яйцеклітини;

• наявність у жінок з нормальним каріотипом ембріонів низької якості.

CGH Comparative genomic hybridization (CGH)  - порівняльна геномна гібридизація. LUCIA Cytogenetics - це платформа, яка здатна виявляти маленькі ділянки ДНК або їх відсутність, використовуючи оптичні прийоми і статистичний аналіз, порівнюючи отримані результати з базою даний CGH.

Comparative genomic hybridization (CGH) - це молекулярно-цитогенетичний метод, заснований на флюоресцентній гібридизації на місці (fluorescence in situ hybridization (FISH)), якій аналізує копії і число змін в ДНК. Цей метод дуже корисний для дослідження тканин, котрі не можуть бути культивовані або культивація клітин пов'язана зі значними труднощами (тканини злоякісних пухлин або ракові клітини крові).

Цей метод заснований на гібридизації всього геномного ДНК і ДНК нормальної тканини, в результаті ми отримуємо гібридизацію до нормальних метафазних хромосом.

Відмінності в кількості копій фіксуються для кожної хромосомної ділянки.

При даній методиці ми знаходимо дисбаланс (ділянки збільшення кількості ДНК або ділянки відсутності ділянок ДНК) в геномі.

Обмеження методу в тому, що він не фіксує збалансовані перебудови, такі як транслокації, інверсії та інші аберації хромосом, які не змінюють число копій ДНК.

Це швидка і зручна платформа. Сучасні засоби виявлення і передачі зображення без втрат навіть дрібних деталей завдяки автоматичній камері, повного контрольованого програмою моторизації мікроскопа, що дозволяє зменшувати ризики, пов'язані з людським фактором.

Дана платформа здатна сама зображати - формувати каріограму, завдяки вбудованому каріотипічному модулю.

Переваги даної платформи в максимальній сумісності з базою даних LUCIA CytogeneticsTM.

Звіт LUCIA CytogeneticsTM може бути проаналізований дистанційно у складних випадках


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.