РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

ФІЗІОЛОГІЧНА АДАПТАЦІЯ ПРИ ВАГІТНОСТІ

Фізіологічна адаптація щитовидної залози до вагітності і адаптація в умовах йододефіциту є об'єктом багаторічних досліджень, яким приділяється особлива увага в акушерстві, тобто мова йде про гіпотиреоз. При нелікованому гіпотиреозі настання вагітності дуже малоймовірне, і випадки вагітності і народження здорової дитини в нелікованою хворої з гіпотиреозом описується як казуїстика, так як ранні стадії ембріогенезу до 6-8 го тижня вагітності протікають під контролем материнських тиреоїдних гормонів, і при вираженому дефіциті їх абсолютно неможлива ні гестація, ні взагалі розвиток ембріона. У той же час, якщо гіпотиреоз неважкий, і до 6 - 8-го тижня до плоду поступає хоча б в достатній кількості трийодтиронін, то в подальшому ЩЗ плода вже починає функціонувати самостійно.

Повідомляється, що якщо вагітність наступила, то, за винятком регіонів з розвинутою недостатністю йоду, діти народжуються здоровими, хоча у віці до 7 років у них реєструється більш низький інтелект.

У плода при декомпенсованому гіпотиреозі часто спостерігаються відставання в розвитку. Можлива пренатальна діагностика гіпотиреозу плода. При підозрі на розвиток зоба у плода рекомендується колориметрична доплерографія області шиї плода. Лікування гіпотиреозу необхідно і, при необхідності, проводиться.

Запальні процеси, а саме аутоімунний тиреоїдит (АІТ) і вагітність залишається актуальною проблемою не тільки для практичних лікарів, а й для науковців. У вагітних досить часто визначаються підвищені рівні антитіл до ЩЗ, і при цьому обов'язково потрібно оцінювати функцію ЩЗ. Якщо антитіла до тиреоїдної пероксидази позитивні, то в 20% вагітних є порушення функції ЩЗ, і в цьому випадку ми говоримо про АІТ.

У дітей від матерів з підвищеним рівнем антитіл до тиреоїдної пероксидази навіть при нормальній функції ЩЗ визначається підвищений ризик затримки розумового розвитку.

Найбільш поширеними захворюваннями на фоні вагітності є йододефіцитне захворювання. За даними літератури, найбільш часто зустрічається захворювання ЩЗ в Європі - це еутиреоїдний зоб, який виявляється зазвичай в період підвищеної потреби в йоді в період статевого дозрівання, під час вагітності та годування груддю. На думку ряду дослідників, вегетаріанство і пов'язаний з ним дисбаланс білків також сприяє більшій частоті такого зоба у вагітних.

На тлі йодної недостатності, ендемічного зобу та гіпотиреозу можуть відбуватися порушення в формуванні мозку дитини, оскільки тиреоїдні гормони впливають на диференціацію і мієлінізацію нейронів, їх мультиплікацію, міграцію і апоптоз. Ці порушення мають різний спектр проявів. Під час вагітності підвищується ризик мимовільного аборту, мертвонародження.

 

Таким чином, профілактика і своєчасно розпочате лікування тиреоїдної патології у вагітних жінок дозволить значно знизити частоту захворювань ЩЗ як у матері, так і у дитини і сприятиме значною мірою підвищенню показників здоров'я та інтелектуального потенціалу нації.


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.