РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

Медична психологія

Не дивлячись на всі методи діагностики і лікування в акушерстві та гінекології, що вдосконалюються з кожним роком, проблема безпліддя, на жаль, не втрачає своєї актуальності і сьогодні. Причини безпліддя численні і різні, проте, в рамках сучасної медичної парадигми, більше уваги прийнято приділяти причинам фізичним, ніж психологічним. Не зважаючи на це, психологічне безпліддя, при якому відсутні значні зміни в репродуктивній системі жінок, зустрічається все частіше. Це так зване "безпліддя неясного генезу", "психологічне безпліддя".

ПСИХОЛОГІЧНЕ БЕЗПЛІДДЯ ЯК ПСИХОСОМАТИЧНА ПРОБЛЕМА І МЕТОДИ-ПІДХОДИ

Можливі причини психологічного безпліддя та невиношування вагітності.

Значення і необхідність індивідуальної та групової психотерапії.

Медико-психологічне супроводження всіх етапів ЕКЗ.

У пошуках професійної психології або психотерапевта.

ПСИХОСОМАТИКА И ПСИХОСОМАТИЧНА МЕДИЦИНА

Психосоматика або психосоматична медицина - це напрямок в медицині і психології, що вивчає вплив психологічних чинників на виникнення і перебіг соматичних (тілесних) захворювань. В рамках даного напрямку досліджуються тісні взаємозв'язки між особливостями особистості людини, його емоційними реакціями і тілесними симптомами. Говорячи простіше, сильні емоційні переживання і психологічні травми, з якими ми з різних причин не можемо впоратися або, які не усвідомлюємо, перетворюються на фізичні симптоми. Коли ми не можемо розповісти про наші переживання словами, за нас "розповідає" наше тіло. При цьому симптоми можуть бути різними - від головного болю до виразкової хвороби шлунка. Навіть у побутовому мовленні ми часто використовуємо подібні звороти, які описують наші емоції у фізичних відчуттях – «ця людина суцільний головний біль», «не перетравлюю цю людину».

Наша психіка не може функціонувати окремо від тіла. Бувають переживання настільки хворобливі і нестерпні, що єдиним виходом може бути лише психосоматична реакція - використання тіла для вирішення психологічної проблеми і поява певного симптому або фізичного нездужання. Згодом, переживання можуть згладжуватися, витіснятися зі свідомості, проте, фізичний симптом або хвороба, що з'явилися, зберігаються тривалий час. Симптоми загострюються тоді, коли ми зустрічаємося зі схожими ситуаціями, в яких виникають хворобливі переживання. Таким чином, суб'єктивні психологічні проблеми стають об'єктивними фізичними. Саме за таким механізмом виникає і закріплюється психологічне або ж психосоматичне безпліддя. Психосоматичні механізми можуть лежати також в основі невиношування вагітності.

Існує безперечна істина: тіло неможливо обманути, воно ніколи не бреше!

2. Існує ряд психологічних факторів, які пов'язують з безпліддям і невиношуванням вагітності. Основними серед них наступні:

 - патологія вагітності та родів у матері;

  • батьки, які відвертають, соромлять, критикують, нечутливі до потреби дитини та ігнорують його почуття;
  • часті внутрішньосімейні конфлікти, постійні суперечки батьків;
  • труднощі в побудові близьких, підтримуючих, довірливих партнерських відносин, дисфункції у сексуальному житті;
  • часті психотравмуючі ситуації, психологічно не прожиті до кінця (смерть близької людини, втрата значимої людини та ін.);
  • певні особистісні особливості, а саме: занижена самооцінка, невміння переживати психоемоційне напруження, невміння розставляти пріоритети, а також несформована "Я" - концепція і образ "Я".
АДЕКВАТНА ПСИХОТЕРАПИЯ - ДОЛЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ

За даними більшості сучасних вчених в області акушерства та гінекології, психотерапія є одним з необхідних методів лікування жінок з безпліддям, органічні причини якого не були виявлені після проведення ряду сучасних методів діагностики. При виявленні таких, доцільним є медико-психологічне супроводження та підтримка.

Психотерапія є системою лікувального впливу на психіку людини і через психіку на весь організм. Вона спрямована на звільнення від різних проблем емоційного та особистого характеру. Проводиться, як правило, фахівцем-психотерапевтом або медичним психологом, завдяки встановленню глибокого особистого контакту з клієнтом, часто шляхом бесід і обговорень, і використанням різних методик. 

Психотерапія показана на всіх етапах ЕКЗ, при проблемах невиношування вагітності. Вона може проходити як у індивідуальній формі, так і груповій. Крім того, важливою і навіть потрібної є сімейна терапія, коли пара спільними зусиллями вчиться чути і розуміти потреби один одного, обговорювати ті проблеми, які рідко вдається обговорити за повсякденною рутиною, ділитися переживаннями і навчається підтримувати один одного.

Психотерапія - це шлях до себе, вона допомагає знайти внутрішню гармонію і жити відповідно до неї. Вона вимагає часу, часто чималого, проте, він незрівнянно менше вже витраченого на спроби завагітніти.

Психотерапія значно збільшує шанси зачаття у зв'язку з тим, що в процесі її зменшується психоемоційне напруження, збільшується стійкість до стресів, налагоджуються міжособистісні відносини, вирішується внутрішньоособистісні конфлікти, відбувається більш глибоке розуміння себе та своїх потреб.

Психотерапія та психологічна корекція у межах лікування безпліддя допомагає відповідати на важливі питання і будувати своє життя відповідно до тієї ситуації, яка існує у житті кожної жінки, яка звернулася за допомогою. Це стосується таких безперечно важливих і дуже непростих питань: звідки йде бажання мати дитину; які очікування у зв'язку з вагітністю та народженням дитини існують; чи очікують чогось від самої дитини, яка з'явитися на світ; як зміниться життя і образ "я", якщо вагітність не настане.

ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА ЕКЗ - ТІЛЬКИ ПРОФЕСІОНАЛИ

Лікар - медичний психолог здійснює психологічну підтримку пацієнток клініки на всіх етапах ЕКЗ. Кожна стадія має свої особливості, і кожна пацієнтка переживає цей непростий період по-різному, дуже індивідуально. З урахуванням рекомендацій лікаря-акушера-гінеколога, здійснюється психологічна корекція тривожних станів, психоемоційного напруження, корекція мотиваційних налаштувань.

У сучасному світі психологічну допомогу можна отримати і у звичайного, так званого "психолога з педагогічною освітою." Однак більше шансів отримати максимально кваліфіковану й ефективну психологічну допомогу у фахівця не тільки з психологічною, а й медичною освітою. Це пов'язано з тим, що такий фахівець знає не тільки механізми психологічних процесів і глибинні основи психології людини, але і розуміє медичні особливості будови і функціонування репродуктивної системи і її можливі порушення. Додаткові знання збільшують шанси на успіх і ефективність лікування.

 


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.