РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

ПЕРШИЙ ТРИМЕСТР

З початку 90-х відомо, що при синдромі Дауна знижується концентрація пов'язаного з вагітністю білка плазми - А (pregnancy-associated plasma protein A (PAPP-A)). Цей білок виробляється трофобластом, і може детектуватися в крові матері з кінця 4-го тижня гестації. З середини 90-х років цей маркер широко використовується для виділення групи ризику трисомії. Самостійне застосування даного маркера обмежено через малу чутливості - в межах 40%. Але результати більшості досліджень переконливо доводять ефективність використання даного маркера в першому триместрі в комплексі з іншими маркерами, зокрема БХГ. Повідомляється, що ефективність виявлення синдрому Дауна за даними кількісного визначення БХГ і PAPP-A в першому триместрі складає 68%, при 5% -й хибнопозитивної оцінці. Отримані авторами результати еквівалентні тим, що отримують, використовуючи біохімічний скринінг у другому триместрі вагітності, використовуючи протокол з двома (БХГ + АФП) або трьома (БХГ + АФП + некон'югований естріол) маркерами.

Таким чином, використання концентрації АФП в сироватці в першому триместрі має обмежене значення, і взагалі рівень цього маркера більш чутливий до структурних дефектів плоду в основному не хромосомної природи, а виявляти їх у першому триместрі немає сенсу.

Для використання в першому триместрі запропоновані деякі інші біохімічні маркери хромосомної патології плода. Повідомляється про успішне використання в цих цілях сироваткової концентрації інгібіна А. Джерелом даного пептиду під час вагітності є трофобласт і потім плацента. Цьому білку відводиться велика роль в ранньому і швидкому розвитку трофобласта, а оскільки період напіврозпаду інгібіна А значно менше ніж, наприклад, у БХГ, то даний маркер корисний для моніторингу перебігу вагітності та її різних ускладнень, оскільки перевищення норми концентрації в сироватці крові інгібіна А спостерігається вже з 4,2+0,8 дня. При нормальній вагітності концентрація інгібіна А починає поступово знижуватися після 10-го тижня. Навпаки, при синдромі Дауна концентрація інгібіна А залишається високою в кінці першого триместру, що використовують в скринінгових цілях. Необхідно сказати, що інгібін А визначають для скринінгу пацієнтів з гранулезоклітинними пухлинами яєчників, тому у випадках патологічної концентрації інгібіна також потрібно виключення пухлин яєчників.

Повідомляється, що на ранніх термінах вагітності досить інформативні для виявлення синдрому Дауна такі маркери як, SP-1 (специфічний бета-1-глікопротеїн) і онкомаркер яєчникових пухлин - СА-125.

Одним із проблемних питань скринінгу є вік матері. Повідомляється, що нормальний рівень хибнопозитивних результатів скринінгу (5%) реєструється при віці жінки £35  років. При перевищенні цієї межі за деякими даними хибнопозитивні результати оцінки реєструються приблизно у 25% випадків. Для корекції даного показника ряд авторів пропонують у другому триместрі розширити біохімічний скринінг.


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.