РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

УЛЬТРАЗВУКОВИЙ СКРИНІНГ

Застосування ультразвукової техніки в діагностиці внутрішньоутробної патології плода налічує багато років.

Ми володіємо всіма експертними методиками діагностики.

В ультразвуковому скринінгу поділяють ряд періодів вагітності.

10 тижнів 6 днів - 15 тижнів - сканування хромосомної патології в першому триместрі.

16 тижнів - 19 тижнів і 20 - 22 тижні - сканування хромосомної патології у другому триместрі.

24 - 25 тижнів - сканування аномалій розвитку плода.

28 - 34 тижні - сканування параметрів розвитку плода.

Безумовно, УЗД плоду проводять і в інших випадках. Наприклад, в США існує більше 27 показань для УЗД плоду, по суті за вагітність можна зробити до 27 УЗД. Але звичайно, ніхто не слідує даним рекомендаціям шляхом грубого виконання. Пренатальна діагностика дуже дбайливо ставиться до свого пацієнта - внутрішньоутробного плоду.

У приватному варіанті, найбільшою проблемою для УЗД є труднощі диференціальної діагностики.

УЗ маркерів дуже багато. Ми обмежимося основними, які часто бувають і при різних хромосомних і генетичних захворюваннях плоду і при внутрішньоутробній інфекції.

ВЕНТРІКУЛОМЕГАЛІЯ - як правило, симетрична і в 5% випадків вказує на інфікування плодів.

ВНУТРІШНЬОМОЗКОВІ КАЛЬЦИНАТИ (найбільш часто визначаються при ЦМВ і токсоплазмозі) - вказують на внутрішньоутробне інфікування; перивентрикулярні гіперехогенні ділянки - ознака «клейма»; можуть розташовуватися в області таламуса і базальних ганглій, що безумовно ускладнює їх локацію; маленькі ділянки можуть не давати тіні.

ГІДРАНЕНЦЕФАЛІЯ - це один із проявів важких деструктивних процесів. Може бути односторонньою, коли відсутня (заміщується рідиною) гемісфера мозку, стовбур мозку як правило присутній, серповидна складка присутня, але частіше відхилена, структури задньої черепної ямки можуть визначатися. Як правило, це ознака інфікування Herpes simplex, Toxoplasmosis і ЦМВ.

МІКРОЦЕФАЛІЯ - діагностується, коли розміри мозкового черепа менше 3 стандартних відхилень від середнього для даного терміну гестації. Ізольована мікроцефалія діагностується як правило при інфікуванні ЦМВ, вірусом краснухи і Herpes simplex II типу. Мікроцефалія не була зареєстрована жодного разу при токсоплазмозі.

КАРДІАЛЬНІ АНОМАЛІЇ: кардіомегалія, як правило, реєструється при інфікуванні ЦМВ і діагностується на підставі кардіоторакального співвідношення. Для встановлення причин вад серця важливим аргументом є те, що на моделі з ізольованими кардіальними дефектами було показано, що концентрація АФП достовірно не змінюється [3]. Може визначатися стеноз легеневого стовбура, коарктація аорти при внутрішньоутробному краснушному синдромі. Хоча ми не знайшли в доступній літературі жодного описаного випадку пренатально встановленого на підставі ультразвукових ознак краснушного синдрому, але все-таки при внутрішньоутробній краснусі можливо детектування: кардіальних дефектів, мікроцефалії, затримки внутрішньоутробного розвитку, гепатоспленомегалії, мікрофтальмії і катаракти.

ГЕПАТОСПЛЕНОМЕГАЛІЯ - діагностується при всіх TORCH інфекціях, але часто транзиторна ознака.

ІНТРААБДОМІНАЛЬНІ  КАЛЬЦИФІКАТИ в типових випадках - ехогенні фокуси з акустичними тінями, як правило,  уражається очеревина, кишківник, органна паренхіма, біліарне дерево, васкулярні структури брижейок.

ГИПЕРЕХОГЕННИЙ КИШКІВНИК спостерігається, як правило, при інфікуванні ЦМВ і токсоплазмоз. Якщо гіперехогенний кишківник асоційований з підвищенням рівня АФП, то це вказує на поганий результат для плода. Дане поєднання симптомів не часте, але як повідомляється, з 6 плодів, у яких були два ці маркера, всі плоди були з ознаками різного ступеня ретардації, при цьому в чотирьох випадках відзначена антенатальна загибель, і один з двох народжених помер в ранньому неонатальному періоді [1 ].

ВОДЯНКА відзначена при більшості TORCH інфекцій, може бути транзиторною.

ГІПЕРТРОФІЯ ПЛАЦЕНТИ зазвичай асоціюється з внутрішньоутробним інфікуванням, рідше може візуалізуватися зменшення і дегенерація або деструкція плаценти, що, як правило, асоціюється з підвищенням АФП.

БАГАТОВОДДЯ ТА МАЛОВОДДЯ діагностується з однаковою частотою при всіх інфекціях. Хоча вважається, що гостре багатоводдя, є ознакою інфікування цитомегаловірусом і вірусом вітряної віспи. Затримка внутрішньоутробного розвитку плода діагностується, коли належна вага внутрішньоутробного плода менше 10-ї перцентилі і найчастіше є ознакою ЦМВ, краснухи, вірусу простого герпесу і вірусу вітряної віспи. Зазвичай не визначається при токсоплазмозі і сифілісі.

ДОПЛЕРОГРАФІЯ: ключовими моментами доплерографічних ознак внутрішньоутробного інфікування є централізація і порушення периферичного кровотоку - підвищення резистентності в басейні маткової артерії і артеріях пуповини. При важких внутрішньоутробних інфекціях доплерографічно визначаються ознаки страждання плода: централізація кровотоку плода, але, як правило, в термінальні строки.

Таким чином, можна справедливо зауважити, що у випадках позитивного результату біохімічного скринінгу хромосомної та інших аномалій плода, необхідно проводити діагностичний пошук по відношенню до перерахованих можливих ускладнень перебігу вагітності та ряду інших станів, які можуть ускладнити перебіг вагітності, пологів та стан новонародженого. До них відноситься: загроза переривання вагітності і передчасних пологів; антенатальна загибель плода; індукована вагітністю гіпертензія; прееклампсія, в тому числі з урахуванням терміну розвитку прееклампсії; мала вага плода для терміну пологів; ризик передчасного розриву плодових оболонок; патології плаценти, інфаркти, передлежання плаценти, щільне прикріплення і збільшення плаценти; ішемія  фетоплацентарного комплексу; HELLP-синдром; антифосфоліпідний синдром; затримка внутрішньоутробного розвитку плода; передчасні пологи; маловоддя; багатоводдя; спадкові захворювання крові; великий плід; прогноз і профілактика летальних неонатальних втрат, TORCH-інфекції. Доречна онкологічна настороженість. А подальша дослідницька робота в цьому напрямку необхідна для розробки і удосконалення існуючих протоколів терапевтичної профілактики перерахованих ускладнень.

Один з приватних розділів ультразвукової діагностики називається антропометричний розділ - цей розділ УЗД базується на реєстрації параметрів зростання скелета плода при кожному дослідженні. На підставі отриманих результатів будуються відповідні номограми, які складаються в загальну картину внутрішньоутробного розвитку плода.


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.