РусскийEnglishItalianoУкраїнська

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, пн-пт з 9:00 до 18:00 сб-нд - операційна та лабораторія

УЗД ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ І НИРОК

УЗД органів черевної порожнини проводиться або вранці натщесерце, або вдень, як мінімум 4 години від останнього прийому їжі.

На практиці дослідження може бути виконано в будь-який час. У більшості випадків особливої ​​підготовки не потрібно, хоча в огрядних пацієнтів, хворих з вираженим метеоризмом якісний огляд може бути ускладнений.

Якщо у пацієнта виявлено перешкоди, обумовлені наявністю газу в кишківнику, рекомендується протягом 2-3 днів дотримання дієти, бідну на клітковину, виключення з їжі продуктів, що підсилюють газоутворення у кишківнику.

УЗД проводиться в положенні хворого лежачи на спині, при необхідності на лівому і правому боці, сидячи або стоячи.

Дослідження здійснюють без затримки дихання. В результаті проведеного сканування у 2-х площинах отримують загальне уявлення про топографію органів черевної порожнини і виявляють грубі відхилення від норми.

Потім приступають до детального вивчення органів при затримці дихання на висоті глибокого вдиху.

При УЗД печінки і жовчного міхура, датчик встановлюють паралельно правій реберній дузі і невеликими його нахилами, переглядають всю печінку і жовчний міхур.

УЗД підшлункової залози починають з поперечних зрізів, переходячи в подальшому до сканування в поздовжній площині.

УЗД селезінки проводять в положенні хворого на правому боці, маючи у своєму розпорядженні датчик перпендикулярно реберній дузі.

Для обстеження шлунково-кишкового тракту проводять спочатку поздовжні зрізи по всьому животу зліва направо і назад, потім поперечні зверху вниз і назад. І шлунок, і кишківник сканують у поперечній і поздовжній площинах.

Ультразвукове дослідження нирок здійснюють як з боку спини, так і з передньої і бічних поверхонь живота, краще при затримці дихання у фазі глибокого вдиху. Для виявлення рухливості або опущення нирок УЗД нирок виробляють в положенні пацієнта сидячи або стоячи.

Запропонованого алгоритму проведення ультразвукового дослідження органів черевної порожнини та нирок ми дотримуємося у всіх випадках, оскільки лише системний аналіз одержуваних ехограм дозволяє провести повноцінне дослідження, уникнути можливих помилок, отримати необхідну інформацію.

Печінка

УЗД печінки можна проводити в будь-який час без попередньої підготовки. Обстеження проводиться, як правило, у трьох площинах з боку правого підребер'я і надшлункової зони. При цьому необхідно оцінити розташування, форму, контури, розміри, структуру і ехогенність паренхіми, судинний малюнок в цілому і конкретні судини, протокову систему печінки.

Жовчний міхур і жовчовивідні протоки

УЗД жовчного міхура і жовчовивідних проток проводять обов'язково натщесерце або не раніше ніж через 4 - 6 годин після прийому їжі.

Підшлункова залоза

УЗД підшлункової залози проводять на висоті форсованого вдиху або при надутому животі, коли ліва частка печінки значно опускається в черевну порожнину, являючись хорошим середовищем для проведення ультразвуку.

Досліджуючи підшлункову залозу, спочатку проводять поперечне, а потім поздовжнє сканування.

Селезінка

УЗД селезінки краще проводити на глибині високого вдиху в положенні хворого на правому боці.

Стравохід, шлунок, кишківник

УЗД стравоходу і шлунка краще проводити натщесерце або через 4-6 годин після прийому їжі, а кишківника краще після акту дефекації, але не обов'язково.

Ультразвукове дослідження шлунку проводять в епігастрії в поздовжньому і поперечному перетинах.

УЗ-картина тонкого і товстого кишківника багато в чому схожа.

Основною ультразвуковою ознакою ураження шлунка або кишківника є потовщення їх стінок, поява так званого симптому псевдонирки, псевдооргана або іншої нерегулярності в черевній порожнині.

Нирки і сечовий міхур

УЗД нирок здійснюють з боку спини. Пацієнт лежить на правому або лівому боці відповідно, також при затримці дихання.

При високому розташуванні нирок, а також для визначення їх рухливості сканування проводять у вертикальному положенні пацієнта.

Для визначення положення нирок спочатку виробляють серію поперечних сканувань.

Поздовжнє сканування здійснюють, зміщуючи датчик від зовнішньої поверхні нирок до внутрішньої. Щоб отримати більш точне уявлення про стан паренхіми, розмірах мисок і визначити судини, дослідження проводять також з боку передньої поверхні живота.

Судини черевної порожнини

УЗД і доплерографію судин черевної порожнини проводять через передню черевну стінку на висоті глибокого вдиху і при вільному диханні. Даний прийом дозволяє легко виявляти більшість магістральних судин: аорту, черевний стовбур, верхню брижову, печінкову та селезінкову артерії, нижню порожнисту, воротню, селезінкову, верхню брижову і праву ниркову вени.


Віртуальний тур клінікою
Перший поверх Другий поверх

Київ,
вул. П. Калнишевського
7А (М. Майорова 7А),
секція 7 а

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
Сб-Нд - операційна і лабораторія.